Suchá a dehydratovaná pokožka

sucha-pokozka

Voda je základnou podmienkou správneho fungovanie živých organizmov. Platí to aj pre kožné bunky, ktoré sú jedny z najaktívnejších buniek nášho tela. Udržať vodu v pokožke je úlohou epidermis, najvrchnejšej vrstvy kože.


V koži každého z nás sa nachádza šesť až osem litrov vody. Akonáhle naše telo vysmädne alebo nedokáže správne distribuovať vodu, je pokožka jedným z prvých orgánov, na ktorom sa to prejaví. Zápasí s veľkou stratou vody, narušením bunkovej aktivity, čo zapríčiní zníženie jej schopnosti udržať vodu.

Ako vlastne k dehydratácii dochádza?

Hlavnú úlohu hrajú bielkoviny akvaporíny, ktoré sa nachádzajú v kožných bunkách, takzvaných keratinocytoch. Predstavte si ich ako špeciálne kanáliky, ktoré tvoria zavlažovací systém pokožky. Ich úlohou je totiž regulovať tok vody v bunkách smerom dovnútra a von. U dehydrovanej pleti akvaporíny neplnia svoju úlohu, prípadne sa zníži ich počet a pokožka je nedostatočne hydratovaná.

Aké sú príznaky dehydratovanej pokožky?

Prvým signálom, že s našou pokožkou nie je niečo v poriadku, je strata lesku. Druhým typickým príznakom je strata farby. Málo hydratovaná pleť je zašednutá, bez jasu a sviežosti. Nedostatok vody môže mať za následok aj tvorbu jemných vrások. Ďalšími príznakmi sú pocity pálenia, pnutia, nekomfortu, prípadne suchosť či citlivosť pleti.

Podľa závažnosti dehydratácie môžeme pokožku rozdeliť do troch skupín:

  1. Nárazová dehydratácia – zdravá pleť s náznakmi dehydratácie napríklad v letnom období.
  2. Dehydratácia spôsobená vonkajšími vplyvmi – klimatickými podmienkami ( chlad, teplo, vietor, znečistené ovzdušie..), pobytom v klimatizovaných miestnostiach, dlhou cestou lietadlom, dlhodobým pobytom na slnku, nevhodnou kozmetikou, nesprávnym životným štýlom, stravou či stresom.
  3. Chronická dehydratácia – opakované pôsobenie vonkajších vplyvov, nesprávne fungovanie akvaporínov a narušená vrchná ochranná vrstva pokožky.

Zistilo sa, že od dehydrovanej pokožky je už len krôčik k tej suchej. Pri nej okrem dehydratácie a narušeniu ochrannej bariéry kože dochádza aj k nedostatočnej tvorbe potrebných lipidov. Výsledkom je olupujúca sa, svrbiaca a suchá pleť.

Dehydrovaná a suchá pokožka si preto vyžaduje špeciálnu jemnú hygienu, ktorá jej prinavráti dlhodobú a hĺbkovú hydratáciu, jas, pružnosť a sviežosť.