Mastná pokožka

mastna-pokozka

Všetci si želáme krásnu a dokonalú pleť, pretože tá je symbolom mladosti.
Lenže čoraz viac nás trápi mastná pokožka s nedokonalosťami a akné.


Mastnú pleť charakterizuje nadmerná tvorba kožného mazu vplyvom hormonálnych zmien. Je viditeľne lesklá, s rozšírenými pórmi, a to najmä v T-zóne, teda na čele, nose a brade. Práve tam sa totiž nachádza najväčšie množstvo mazových žliaz, ktoré produkujú kožný sekrét.

Mastnú pokožku často sprevádza akné. Najčastejšie postihuje mladých ľudí od dvanásť do dvadsaťštyri rokov, no v poslednom čase sa vyskytuje aj u dospelej populácie (30 – 50 rokov). Môžu za to hormonálne zmeny v tehotenstve alebo počas menopauzy, genetická predispozícia, životný štýl, nesprávna životospráva či stres.

Spúšťačom akné je nadmerná produkcia kožného mazu v miestach s veľkým množstvom mazových žliaz. Okrem tváre môže postihnúť aj ramená, dekolt či chrbát. Ďalšou príčinou je porucha rohovatenia vrchnej vrstvy epidermy, čo má za následok upchávanie pórov a vznik komedónov. Vo vnútri mazovej žľazy, ktorá je naplnená kožným mazom, dochádza k premnoženiu baktérie P. acnes a následnému vzniku zápalu. Ten sa na pokožke prejaví ako akné – červené boľavé vyrážky ( komedóny, zápalové papuly, pustuly, noduly či cysty).

Mastná pokožka a pleť s akné si vyžadujú dlhodobú starostlivosť a pravidelnú hygienu. Je preto nevyhnutné čistiť si pleť dvakrát denne – ráno a večer. Pred spaním z nej odstránime nečistoty, ktoré sa tam nazbierali počas dňa, mejkap a kožný maz. Ráno ju zbavíme zvyškov nočného krému a mastnoty. Dokonale čistá pleť je potom pripravená na ďalšiu starostlivosť. Umožní totiž aktívnym látkam z krému preniknúť do hlbších vrstiev kože a pôsobiť tam čo najúčinnejšie.

Produkty starostlivosti o mastnú a aknóznu pleť by nemali obsahovať mydlo ani alkohol, aby ju zbytočne nedráždili a nevysušovali. Naopak, musia byť čo najjemnejšie, antibakteriálne a schopné regulovať tvorbu kožného mazu.