Detská pokožka

detska-pokozka

Hladkať hebkú detskú pokožku je ten najúžasnejší pocit na svete. Kiež by taká vydržala navždy!


Už na prvý pohľad sa koža bábätka líši od tej našej. Je oveľa jemnejšia, citlivejšia a priepustnejšia, čo ju robí zraniteľnejšou a menej odolnou. Skladá sa síce z rovnakých troch vrstiev ako koža dospelého, je však päťkrát tenšia a po narodení ešte nie celkom vyvinutá. Vrchná ochranná vrstva, takzvaný hydrolipidický film, neplní svoju úlohu naplno, a preto môže dôjsť k jej vysušeniu, prieniku rôznych alergénov a k podráždeniu. Navyše mazové žľazy sa vyvíjajú postupne, a tak detská pokožka nemá dostatočnú schopnosť premastenia. Aj preto jej treba venovať špeciálnu starostlivosť.

Cieľom každej mamičky by malo byť chrániť kožu svojho dieťatka pred nepriaznivými vplyvmi zvonka, udržať ju primerane hydratovanú, zabrániť jej nadmernému prehrievaniu a vysušovaniu. Pri výbere vhodnej starostlivosti by preto mala staviť na maximálne šetrnú a hypoalergénnu kozmetiku. Vyhnite sa používaniu mydiel, ktoré detskú kožu zbytočne vysušujú a narušujú vývoj jej prirodzených funkcií. Niektorí detskí lekári kvôli tomu radia nekúpať bábätko každý deň. Ako však potom dodržiavať hygienické zásady?

Napríklad pomocou micelárnej vody pre deti, ktorá je špeciálne určené pre ich jemnú a citlivú pokožku. Dá sa použiť kedykoľvek a kdekoľvek, či už na čistenie rúk a tváre, pri prebaľovaní, čistení zadočka a kožných záhybov ako aj doplnok večernej hygieny bez kúpania. Micelárna voda je ideálnym pomocníkom na cesty a nemala by chýbať v taške žiadnej modernej mamy.

Aj keď dospelá pokožka už nie je taká hodvábne jemná ako tá detská, vhodnou starostlivosťou si ju vieme udržať zdravú a krásnu. Tak prečo na tom nezačať pracovať už od útleho veku?