Citlivá začervenaná pokožka

citliva-pokozka

Poznáte to. Len čo vojdete zo zimy do vykúrenej miestnosti, vaša pokožka sčervená ako paprika a neznesiteľne páli. A trvá jej poriadne dlho, kým sa opäť upokojí.


Prechodné začervenanie pleti je prvé štádium ochorenia rosacea, ktorému sa hovorí aj ružovka. Nie je to žiadna tragédia, len varovný signál, že sa s vašou pleťou niečo deje a treba jej venovať zvýšenú starostlivosť.

Príčinou vzniku začervenania je nahromadenie krvi v cievach. Prejavuje sa najmä na lícach, nose, na čele či brade a sprevádzajú ho pocity pálenia a pnutia pokožky. Pokiaľ sú ešte cievy dostatočne pevné, po určitom čase sa opäť dostanú do pôvodného stavu a červeň ustúpi. Vplyvom rôznych faktorov však dochádza k opätovnému rozširovaniu ciev, takzvanej vazodilatácii. Steny ciev postupne strácajú pevnosť aj pružnosť a nakoniec prasknú. To sa na pokožke prejaví ako viditeľná červená žilka.

Spúšťačmi začervenania pokožky sú genetická predispozícia, stres, dlhodobé pôsobenie mrazu alebo nadmerné opaľovanie. Niekedy sú rozšírené cievy dôsledkom používania hormonálnych mastí v oblasti tváre. Vinníkom však môže byť aj mechanické podráždenie pokožky, napríklad príliš drsným peelingom či nevhodnou kozmetikou. Ak sa u vás začervenanie už objavilo, vyhnite sa kofeínu, korenistým jedlám a alkoholu, ktoré jeho prejavy ešte zhoršia.

Dobrá správa je, že kvalitné prípravky dnes už dokážu uľaviť od pálenia aj odstrániť začervenanie. Vyberte si také, ktoré ho nielen maskujú, ale aj liečia. Spevňujú totiž steny cievok, hydratujú a pokožku krásne upokoja.