Citlivá pokožka

citliva-pokozka

Citlivá pokožka je v súčasnosti mimoriadne často skloňovaný pojem. Podľa najnovších prieskumov trápi osem z desiatich žien a nezáleží na veku ani typu pleti. Patríte medzi citlivky aj vy?


Príznakov citlivej pokožky je naozaj mnoho. Väčšina žien opisuje pocit nekomfortu na pokožke, pnutie, pálenie, začervenanie, prípadne vyrážky. Často majú suchú pleť, ktorá sa olupuje a svrbí. Všetky tieto príznaky sú veľmi nepríjemné, a preto je potrebné proti citlivosti pleti bojovať všetkými dostupnými prostriedkami.

Prečo je to tak?

S citlivou pokožkou sa môžete narodiť alebo ju časom získať. Ak ju zdedíte, je veľmi pravdepodobné, že sa s ňou budete trápiť celý život. V druhom prípade reaguje pokožka nenormálne na zdanlivo normálne podnety. Zníži sa prah jej tolerancie a stáva sa omnoho reaktívnejšou a citlivejšou.

Citlivosť pleti ovplyvňuje množstvo faktorov. Keď sa naruší jej prirodzený ochranný štít, koža sa otvára, stráca vlhkosť a ľahšie do nej prenikajú škodliviny z vonkajšieho prostredia.
Často je to výber nevhodnej kozmetiky, precitlivenosť na niektoré jedlá, stres, hormonálne zmeny, pôsobenie vonkajších faktorov akými sú chlad, teplo, vietor či mráz alebo alergické reakcie a kožné ochorenia. Dôsledkom je ľahšia či ťažšia forma podráždenia, s ktorou je vhodné zveriť sa do rúk odborníka, teda dermatológa.

V starostlivosti o citlivú pokožku platí veta „ menej je viac“ dvojnásobne. Preto by ste mali mimoriadnu pozornosť venovať výberu vhodnej kozmetiky a starostlivosti o pleť. Vyhýbajte sa kozmetike so silnou parfumáciou, s obsahom mydla a alkoholu, ktoré pokožku ešte viac vysúšajú a dráždia. Naopak, na jej čistenie a ošetrenie zvoľte čo najjemnejšie a najšetrnejšie prípravky. Mali by obsahovať čo najmenej aktívnych látok, byť bez parfumu a konzervantov. Vašu pokožku by mali osviežiť, upokojiť a hydratovať. Uvidíte, že citlivá pleť sa vám za správnu starostlivosť odvďači zdravím a krásou.